Nem a rózsák háborúja – Az időjárás és a nem megfelelő védekezés a hibás

facebook megosztás

Lisztharmat, peronoszpóra és hihetetlen mértékű rozsdásodás. A kiskertek ékességének számító rózsákkal kapcsolatban - sorozatunk keretén belül - már próbáltunk tanácsot adni olvasóinknak. Az idei nyár hektikus időjárása is befolyásolta a szépséges növények egészségét, de a gondozóik is felelősek lehetnek.

– Az időjárás váltakozása - forróság, majd hűvösebb idő - párosulva a hirtelen csapadékkal, szinte egy lenyomat a növényeken. Ki lehet jelenteni, elszaporodtak a gombafertőzések, és nem csupán a rózsákon – mondta el elöljáróban Varga József.

A rózsa lisztharmat most is támad, viszont megelőzhető, ha a gondos szemek észreveszik a betegség megjelenését.

– Korai stádiumban a fehéredés még nem mutatkozik, a fiatal hajtások pöndörödnek, de így is egyértelműen látható a probléma. De csakis a fiatal hajtásokon. Ősszel a régi, idősebb levelek nem jelzik a fertőzést, ott más betegségek mutatkoznak, már amennyiben vannak – mondta el a növényvédelmi szakember. 

A lisztharmat még most, szeptember elején is megfékezhető, és jellemzően ott fordul elő, ahol nem alkalmazták a növényvédelmet rendszeresen.

– Most már a felszívódó szerek használatának nincs értelme, rögtön meg kell állítani a lisztharmatot. Különböző növényvédelmi szereket lehet kapni, de az első permetezést követően két hét múlva újra ajánlott a védekezés, akkor nem lesz baja a rózsánknak, a betegségek kivédése és gyógyítása pedig a következő évre nézve alapvetően fontos – hangsúlyozta a gazda.

A rózsák kapcsán a másik nagy ellensége a kertészkedőknek a rozsdásodás. A pár hónappal ezelőtt megjelent tanácsok ellenére is érkeztek panaszok, észrevételek lapunkhoz is. Több udvarban, kiskertben látni olyan növényt, amely nem csupán mutatja a rozsda tüneteit, de az egész bokor levélzete elszíneződött, sárgállott, majd lehullott. Adja magát a kérdés: Mi történt, pedig permeteztem?!

Lappangó betegségekről beszélünk, amelyek egy idő után - számukra kedvező időjárás esetén - mutatják meg magukat igazán.



(Fotó: Czigóth Sándor)

– Megint csak hangsúlyozni tudom: a rózsával szinte ugyanúgy kell bánni, mint a szőlővel. Ugyanazok a betegségek és a védekezési módszer is. Aki azt akarja, ne legyenek betegségek a növényén, legalább három hetente szükséges a permetezés, ha a betegség megjelent, már csak orvosolni lehet – mondta el Varga József.

Ősszel már viszont nem csupán arról van szó, hogy nem szép a rózsa, nem ékessége a kertnek. Most van ugyanis az az időszak, amikor a rózsa elkezdi fejleszteni a következő évi rügyeket. Ez pedig beteg, fertőzött növény esetén gyengébb hajtásokat és leveleket, kisebb és kevésbé szép virágokat fog eredményezni jövőre.

– Ez egyébként vonatkozik minden díszfára, nem csupán a szőlőre, rózsára. Tehát, ha a növény nem tudja kifejleszteni a rügyet, nincs levele, legyengül az egész növény. És akkor jönnek a kérdések: Nincs tápanyag? Nem kapott elég trágyát akár a szőlő, akár a rózsa? Nem erről van szó. Sajnos az említett betegségek okozták az egész problémát – hangsúlyozta Varga gazda.

A rozsda által károsodott rózsák esetén még most is van egy megoldás: az elszáradt, leveleit lehullatott bokrok ágait vissza kell vágni, de nem teljesen. Ajánlott egy erős, réz-kénes lemosó permetezés. A szakember szerint kibírja a növény, az erős dózis mindkét hatóanyagból 5 dkg/10 litert jelent.

Varga József jó tanácsként annyit még elmondott: ha már úgy látjuk, hogy évek óta gyengélkedik a féltve ápolt növényünk, ősszel kimondottan ajánlott számára a „vitamin”: egy jó adag kálisó, ami a rózsának a legjobb. A következő évben így rá sem fogunk ismerni, szép, erős lesz, és gyönyörű virágokat nevel majd.

Vincze Adél

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.