Új kezdet – új irány. Az ÉVE gazdasági akcióterve a koronavírus okozta járvány helyi kezelésére
Még javában tart a koronavírus járvány, de már készülni kell a járvány utáni időszakra. Erre az időszakra lehetőségként kell tekinteni. A vírus teremtette helyzet adottság, minden település, térség számára. Az, hogy mely város lesz sikeres a gazdaság újraindulása után, a válságra adott reakciói, nyitottsága, felkészültsége dönti el – hangsúlyozta Fodor Csaba önkormányzati képviselő, az Éljen VárosuNK! Egyesület frakcióvezetője, utalva arra, hogy mi vezette őket ehhez a megoldáshoz. Az ÉVE gazdasági akciótervének kidolgozásához.
Fotók: Bakonyi Erzsébet és Kanizsa újság/archív
– A frakció felelősséggel gondol a jövőre, ezért vállalkozókkal konzultálva gazdasági akciótervet készítettünk, melyben összefoglaltuk javaslatainkat a város gazdasági szereplői, lakosai és Balogh László polgármester felé. Segíteni szeretnénk a városvezetőnek, ezért összefoglaltuk azokat a területek, ahol szerintünk az önkormányzatnak hathatós támogatást kell adni a vállalkozásoknak azért, hogy a gazdaság beinduljon. Véleményünk szerint a gazdaság beindítása nem úgy fog történni, hogy azt mondjuk; ma vége a veszélyhelyzetnek és hétfőn meg kedden mindjárt 100 százalékon működik az egész gazdaság. Ahhoz, hogy elindulhasson egyfajta fellendülés, ebben kell támogatni, segíteni a gazdasági élet szereplőit. Ezért vettük különböző csoportokba azokat a megteendő feladatokat, amelyeket javaslatként a polgármester úrnak is átadtunk, nemcsak a közösségi oldalunkon jelentettük meg. Sok tényező befolyásolja a sikerességet – fogalmazott a frakcióvezető. Vannak köztük olyan vállalkozások, amelyek függetlenek az önkormányzat tevékenységeitől; például multinacionális cégek globális gazdaságpolitikája, kormányzati adó- és hitelpolitika. És vannak olyanok, amelyekre hatással van az önkormányzat működése. Ez utóbbi tényezők esetében kell proaktívnak és sikeresnek lenni, így Nagykanizsa középtávon nyertesen jöhet ki a válság utáni újrakezdésből.
Javaslatainkat négy fő pontban foglaltuk össze, és ezek köré csoportosítottuk a teendőinket. Olyan fontos kérdéseket, amelyek a jövőbe mutatnak. Ezen elemek többségét már a választási programunk is tartalmazta, de mielőtt belekezdtünk volna a megvalósításukba, jött a járványhelyzet. Ugyanakkor a mai helyzethez igazítva, kibővítve azt újabb, a válság okozta intézkedésekkel, hozzá kívánunk járulni egy új, sikeres Nagykanizsa építéséhez, melynek alapját az erős helyi vállalkozások és a helyben létrejött bizalmi tőke képezik. Szerintünk ide tartozik a szolgáltatások, a termékek, az új beruházások, új lehetőségek kérdésköre, a helyi vállalkozások segítése, a helyi turizmus-szervezés újra gondolása. A helyi vállalkozásokat nyilván nem csak a város tudja helyzetbe hozni, de sokat tudunk segíteni rajtuk azokkal a célokkal, amelyeket korábban megfogalmaztunk. Ilyen volt a bérleti díjakkal kapcsolatos javaslatunk, amit megfogadott a polgármester és le is csökkentette azokat.
A meghívásos pályázatok terén tett ajánlatunkkal arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a város és városkörnyéki meghívásokat kellene inkább erőltetni. Nem értünk egyet azzal az eddigi fideszes gyakorlattal, mely szerint a fővárosi kötődésű és egyéb más szempontok alapján kiválasztott pályázókat kell előtérbe helyezni.
Elvárunk, és bizonyára kapni is fogunk a polgármester úrtól észrevételeket, mert azt hisszük, együtt előre tudnánk mozdítani a vírus után az életet. Azt gondoljuk, a politizálásnak ilyen szempontból most nincs itt helye, az együttgondolkodásnak van itt az ideje, és ehhez tettünk egyfajta javaslatot. Korábbi ajánlatainkat is megküldtük a polgármesternek a konkrét elképzelésekkel, intézkedési tervekkel, amelyek hathatós segítséget nyújthatnak egyrészt a vírus elleni harcban, másrészt a megelőzésében, harmadrészt pedig a veszélyhelyzet elmúltával a munkakezdésben.
Arra a kérdésre, hogy bíznak-e abban, hogy megfogadják a frakció javaslatát, Fodor Csaba egyértelműen azt válaszolta, bízik benne, hogy a polgármester úr jópárat elfogad. Úgy gondolja, a közeljövőben asztalhoz ülnek, és egyeztetni tudják a véleményüket, álláspontjukat.
Nem a háborúnak van itt az ideje. Az látszik, hogy a mostani vezetés sok helyütt, és Kanizsán is visszaél a hatalmával. Úgy viselkednek, mintha a veszélyhelyzet örökkön örökké való lenne. Ebben eltér az álláspontunk. Mi azt mondjuk, hogy belátható időn belül vége kell, hogy legyen a veszélyhelyzetnek, és akkor megint normális életben lehet folytatni a munkát – vázolta akciótervük lényegét a frakcióvezető.
Az a cél, hogy a város nyertesen jöjjön ki a válság után a jelenlegi helyzetből
Horváth Jácint önkormányzati képviselő, az ÉVE frakcióvezető-helyettese a négy pontban összefoglalt javaslat főbb elemeiről kiemelte:
– Azt tartottuk a legfontosabb szempontnak, hogy a járvány során egyáltalán miként lehetne a város gazdasági szereplőit jó helyzetbe hozni és új lehetőségeket nyújtani a számukra. A válság időszakában és a válság során a helyi kereslet ösztönzése az egyik kiemelt célkitűzés, amit segít az a tény, hogy a válság során előtérbe kerültek a helyi piacok. Első a kereslet-kínálat még szorosabb összekapcsolása, ami azt jelenti, hogy felértékelődik Nagykanizsán belül a szolgáltatások, a termékek vásárlása, az emberek kevésbé fognak más városokba vagy országokba elutazni, ezért még szorosabban össze kell kapcsolnunk a helyi termelőket, kereskedőket, szolgáltatókat a nagykanizsaiakkal és környékbeliekkel. Erre különböző javaslatokat dolgoztunk ki.
A vírus helyzet után fontos lépés lesz az új beruházások, fejlesztések idevonzása. Tavaly a város létrehozta a Nagykanizsai Ipari-, és Gazdaságfejlesztési Ügynökség Kft.-ét, ami jelenleg még nem működik. Itt az idő, ez egy jó alkalom arra, hogy megtöltsük tartalommal. Hatalmas verseny indul a válság után az új beruházások, befektetések, új munkahelyek létrehozását eredményező fejlesztések iránt, és ebben a helyzetben a tavaly létrehozott kft. kulcsszerepet játszhat. Fő feladat a válság alatt a cég felkészítése, aktivizálása, funkciókkal megtöltése, a feladatkörök újrapozícionálása (az eredetileg tervezett ingatlan-gazdálkodási teendőkön túllépve), hogy befektetés-ösztönzési feladatát el tudja látni.
Erre már több éve vannak konkrét javaslataink. Elsősorban több kis- és közepes vállalkozásokat kellene idevonzani Nagykanizsára, amelyek a város több lábon állását is segítenék, és a munkaerő elhelyezkedésében is jelentős szerepet tudnának vállalni. Alapvetően két olyan irányt is kijelöltünk, ami a városnak kitörési pontja lehetne a vírus utáni új életben: Az egyik a biomassza alapú gazdaság, ami nagyon nagy fejlődés előtt áll Európában. Hatalmasak a lehetőségek, és az EU kiemelten fogja támogatni a fejlesztését a következő 7 éves időszakban. Az ehhez kötődő oktatási, képzési, kutatás-fejlesztési kapacitások fejlesztéséhez külső erőforrások mozgósítása szükséges.
A célok között szerepel továbbá a kapcsolódás a 4. ipari forradalomhoz. Az információs technológia, a digitalizáció és az automatizálás egyre szorosabb összefonódásával létrejövő új világban Nagykanizsának az élen kell járnia – hangsúlyozta a frakcióvezető-helyettes. Az üzleti környezet fejlesztése nem azonnal, de 2 éven belül jelentős lendületet adhat a városnak.
A harmadik pont a helyi vállalkozások helyzetbe hozása azt jelenti, hogy támogatni, segíteni kell a már működő helyi vállalkozásokat helyi pályázati forrásokkal is, és a közberuházások esetében előnybe kell helyezni őket. Meghívásos pályázatok esetén csak akkor hívhatna meg az önkormányzat és a többségi tulajdonában álló cég nem nagykanizsai, vagy városkörnyéki vállalkozót, ha azt a munkát helyi vállalkozó nem képes elvégezni.
A turizmus újragondolásával kapcsolatban fejtettünk ki néhány olyan akció tevékenységet, amelyet szerintünk meg kellene valósítani, hisz a járvány ideje alatt a turizmus az a szektor, amely nehéz helyzetbe került. A koronavírus óriási reformot indít el a turizmusban is, és rövid, valamint középtávon bizonyosan átalakítja az ágazatot. Tovább értékelődik a belföldi turizmus szerepe, amelyben a minőségi kínálat lesz a döntő szempont. A turizmus-szervezés újragondolása során elő kell segíteni, kezdeményezni egy Dél-zalai turisztikai desztinációs menedzsment (TDM) szervezet megalakítását. Igenis kell, hogy létrejöjjön a szervezetek közötti együttműködés, melyben csak egy az önkormányzat. Nagyon nagy és fontos szerep hárulna a turisztikai vállalkozókra, vállalkozásokra, a turisztikában működő egyéb cégekre és szervezetekre, de az önkormányzat motorja lehetne ennek a tevékenységnek. Úgy érezzük, viszonylag kevés forrással, de már lehetne lépni ebben a következő hetekben, hónapokban. Segíteni tudná Nagykanizsát annak érdekében, hogy egy fontos gazdasági szereplővé tudjon válni az új világban a járvány után.
Ezek a célok már hosszú évek óta szem előtt vannak tartva
Megkérdeztük Balogh László polgármester véleményét az ÉVE Gazdasági Akciótervével kapcsolatban. A polgármester lapzártánkkor az alábbi választ küldte a kérdésünkre.
Korábban már elfogadtunk egy gazdasági programot az önkormányzat kapcsán, ami a 2020-2024-es időszakra vonatkozik. Ez az anyag a veszélyhelyzetnek megfelelően aktualizálva lett és két olyan célt is konkrétan megemlít, amely szerepel az ÉVE frakció később nyilvánosságra hozott, a veszélyhelyzet utánra vonatkozó gazdasági akciótervében is. Ez a két cél a helyi termékek, szolgáltatások előtérbe helyezése és a Kanizsára irányuló belföldi turizmus hatékonyabb ösztönzése. Az ÉVE frakció gazdasági terve célként jelöli még ki az új beruházások Kanizsára vonzását, illetve a lehetőségekhez képest a kanizsai vállalkozók segítését. Ezek a célok azonban már hosszú évek óta szem előtt vannak tartva és az önkormányzat korábbi gazdasági intézkedései, fejlesztései is ezt vették figyelembe. Például a vállalkozások Kanizsára települését segíti az is, hogy a már gyakorlatilag betelt régi Ipari Parkot, a Településfejlesztési Operatív Program, illetve a Modern Városok Program keretében jelentősen kibővítjük. Ezek a gazdaságélénkítést segítő intézkedések sokmilliárdos nagyságrendűek, melyek a kormány segítségével jöhetnek létre.
Bakonyi Erzsébet