Tucatnál is több hamis útlevelet segített kiállítani a megyeszékhelyi kormányablak ügyintézője
A 37 éves zalaegerszegi nő közszolgálati tisztviselői állását cserélheti a rabruhára, ha bebizonyosodik bűnössége: a meggondolatlan nő útlevelek tucatjainak jogosulatlan kiállításában segédkezett. A bűnügy részleteiről dr. Pirger Csaba főügyészségi ügyészt, Zala megye főügyészségének sajtószóvivőjét kérdeztem.
Hivatali adatokat szolgáltatott ki az ügyintéző
A most 37 éves zalaegerszegi nő, mint kormányablak szakügyintéző – a továbbiakban I. r. terheltként említve – 2017. augusztus 17-én, 13 óra 54 perc körüli időben az egyik zalaegerszegi okmányirodában egy Major Bélaként bemutatkozó személy kérésére, a számítógépes nyilvántartásban megnézte egy budapesti lakás lakcímére bejelentett személyek adatait. Az ügyintézés során Major Bélaként bemutatkozó személy csak a tulajdonos születési adatait közölte és arra kérte az I. r. terheltet, hogy a központi lakcímnyilvántartásból keresse ki nevezett bejelentett lakcímét, mely kérésnek az ügyintéző hivatali helyzetével visszaélve eleget is tett, és az Integrált Portál-alapú Lekérdező Rendszerbe felhasználói azonosítójával belépve lekérte a kért adatokat, melyet egy papírdarabra felírva átadott az ügyfélnek.
Ezt követően a személyhez köthető lakcím alapján az oda bejelentett személyek nevéről, születési adatairól jogosulatlanul tájékoztatta az illetéktelen információ-kérőt. Az I. r. terhelt ügyintéző magatartásával, azért, hogy jogtalan előnyt szerezzen a neki Major Bélaként bemutatkozó személynek, visszaélt hivatali helyzetével.
Tucatnál is több útlevél hamisításában is segédkezett a közszolgálati tisztviselő
Az I. r. terhelt közreműködésével 2017 áprilisa és 2017 szeptembere közötti időben, részben ismeretlen személyek, más nevére szóló magyar személyi igazolványok felhasználásával, e személyi igazolványokban szereplő adattartalommal, de saját fényképükkel ellátott – ily módon tehát valótlan tartalmú – magyar útlevélhez jutottak. Az ügymenet során 16 magyar – egyébként vétlen – személy nevére szóló személyazonosító igazolvány került felhasználásra a magánútlevelek igénylése kapcsán.
„Útlevelezés” I.
A büntetőügy II. r. terheltje – aki egy 52 éves zalalövői lakos – 2013-ban ismerkedett meg az I. r. terhelt ügyintézővel, akivel különböző hivatali ügyek intézése kapcsán, 2017 tavaszától rendszeresen találkozott az okmányirodában, illetve vele a hivatal épülete előtti kijelölt dohányzóhelyen szokott beszélgetni.
A II. r. terhelt 2017 márciusában említette meg az I. r. terheltnek, hogy van néhány süketnéma ismerőse, akik szeretnének útlevelet csináltatni, mivel külföldre mennének dolgozni. Arra hivatkozva, hogy ismerőseinek ne kelljen elmutogatniuk az ügyintézőknek, hogy milyen ügyben jöttek és ne kelljen ezért indokolatlanul sokat várakozniuk, kérte az I. r. terhelt segítségét az útleveleik elkészítéséhez, aki a személyes közreműködését meg is ígérte neki. A II. r. terhelt így 16 magyar személy nevére szóló, a zalaegerszegi okmányirodában igényelt magánútlevél kiállítása érdekében működött közre I. r. terheltnél. Az ügyintéző, hivatalos személyként eljárva, a létező magyar személyek adatait felhasználva állított ki román állampolgárok részére valótlan tartalmú magyar útleveleket. Az útlevél kiállítása iránti kérelem előterjesztésekor – az I. r. terhelt hivatali hatáskörével való visszaélése nyomán –, a személyes ügyintézésnél a zalaegerszegi okmányirodában – a II. r. terhelt közvetítése nyomán – személyesen megjelenő román ügyfelek a létező magyar személyek személyi igazolványához tartozó adattartalommal, ám saját fényképükkel ellátott, tehát hamis magyar magánútlevelekhez jutottak.
Az ügyfelek az elkészített útlevelek átvételét minden esetben a zalaegerszegi kormányablakhoz kérték, az útlevél igénylő lapon a II. r. terhelt mobil telefonszámára kértek sms üzenetet. A kész útleveleket II. r. terhelt meghatalmazások ellenében átvette és azokat az igénylő ügyfelek részére átadta. Az útlevelek igénylése során az illeték kifizetésekor a csekkszelvényen szereplő 14 000 Ft-os összeget, valamint a megbízó nevét és címét is a II. r. terhelt írta rá saját kezűleg a csekkszelvényekre. Így a II. r. terhelt a cselekményével szándékosan segítséget nyújtott ahhoz, hogy az elkészült útlevelek hamis adattartalommal kerüljenek kiállításra arra nem jogosultak számára, illetőleg közreműködött abban is, hogy az útiokmány-nyilvántartásba, mint közhiteles nyilvántartásba valótlan adatok kerüljenek.
Az I. r. terhelt hivatali helyzetével azáltal is visszaélt, hogy annak ellenére tett eleget magánútlevél kiállítási kérelemnek, hogy az integrált okmányrendszer figyelmeztető jelzését figyelmen kívül hagyta 6 olyan esetben, amikor a korábban elveszettként bejelentett személyi igazolványok vonatkozásában a SZIG-ÚTLEVÉL rendszer „leadásra nem került, az okmány elveszett” jelzése az okmányra vonatkozó rovatban egyértelműen látható volt számára.
„Útlevelezés” II.
A büntetőügy IV. r. terheltje – aki egy 27 éves román állampolgár – 2017. április 5-én, II. r. terhelt közvetítése útján és kíséretében megjelent a kormányablakánál és I. r. terhelt előtt magánútlevél kiállítását kérelmezte. Az ügyintézéshez felhasznált egy ismeretlen körülmények között birtokába került szamosangyalosi lakos adatait tartalmazó személyi igazolványt. Az I. r. terhelt annak ellenére kiállította IV. r. terhelt fényképével és aláírásával az útlevélkérelmi lapot, hogy az átadott személyi igazolványban lévő fényképen szereplő személy és az előtte személyesen megjelenő személy külseje teljesen eltérő volt. Az igazolványkép és a személyesen eljáró IV. r. terhelt külseje közti lényeges különbségek mellett a IV. r. terhelt által a helyszínen megtett aláírás is szemmel láthatóan eltért az igazolványban szereplő aláírástól. Az elkészült útlevél átvételére 2017. április 7-én, Zalaegerszegen a kormányablaknál került sor, azt követően az útlevél IV. r. terhelthez került. Az útlevél igénylése során az illeték kifizetésekor a csekkszelvényen szereplő 14 000 Ft-os összeget újfent a II. r. terhelt írta rá a szelvényre.
„Útlevelezés” III.
A büntetőügy III. r. terheltje – aki egy 40 éves keszthelyi lakos – 2017. augusztus 17-én személyesen jelent meg a kormányablaknál és I. r. terhelt előtt magánútlevél kiállítását kérelmezte. Az ügyintézéshez felhasználta a sógorától, ismeretlen körülmények között a birtokába került személyi igazolványt. Az ügyintéző annak ellenére kiállította a III. r. terhelt fényképével és aláírásával az útlevélkérelmi lapot, hogy látta, hogy az átadott személyi igazolványon szereplő személy nem azonos a kérelmező személlyel, sőt, az általa aláírt aláírás is eltért az igazolványon feltüntetett aláírástól.
Mindezek miatt a Zalaegerszegi Járási Ügyészség hivatali visszaélés és közokirat-hamisítás bűntette miatt emelt vádat a büntetőügyben szereplő vádlottak ellen.
Papp Attila