Pár ezer forintos tűzoltó készülék milliós értékeket menthet meg!
Ahogy egyre jobban melegszik időjárásunk, egyre többen útra kelnek, többen autóznak az ország útjain. A meleg időjárás nem csak az emberi szervezetet, hanem gépjárműveinket is jobban próbára teszi. Az alábbi cikkünkben arról tájékozódhatnak, hogy miért is volna hasznos, ha minden járműben ott utazna velünk egy tűzoltó készülék…
Amikor egy új vagy használt járművet veszünk magunknak, családunknak, sok dolgot figyelembe veszünk. Elég nagy legyen a jármű, keveset fogyasszon, megbízható legyen és természetesen biztonságos is. Azonban azzal senki sem számol, hogy ezek a technikai eszközök jelentős hőtermeléssel dolgoznak és rengeteg éghető anyag található jármű motorterében és utasterében is. Természetesen ritkábban, de egy új autóban is ugyanúgy keletkezhet valamilyen meghibásodás folytán tűz, mint egy régebbi, használt jármű esetén. Sajnos az autók extra listáján csak pár gyártó ajánl fel opcionálisan kézi tűzoltó készüléket az autóba. Ezen könnyen segíthetünk mi magunk is, hiszen számos forrásból lehet beszerezni olyan készüléket, amely egy kezdeti gépjárműtűz eloltására alkalmas lehet megfelelő használat mellett. Ezekben az esetekben még megvan rá az esély, hogy pár alkatrész kicserélésével továbbra is üzemképessé lehet tenni az oltást követően járművünket szemben a teljes megsemmisüléssel.
Az említett előnyök mellett, nem szabad megfeledkeznünk az utakon közlekedő és bajba került embertársainkról sem. Elképzelhető, hogy pont mi leszünk az elsők, akik odaérkezünk egy kezdeti gépjárműtűzhöz és nagyon nagy segítséget, jó szolgálatot tehet egy a saját járműben tárolt tűzoltó készülék, amellyel segíthetünk a bajba került autóstársunkon.
A gépjárműben elhelyezett tűzoltó készülék alapszabályai:
Személygépkocsiban kisebb készüléket rendszeresíthetünk, méretük miatt. A megfelelő rögzítés kulcsfontosságú kérdés. Egyrészt ellen kell állni egy erősebb fékezéskor, ütközéskor fellépő erőnek. Másrészt biztosítanunk kell, hogy a vezető ülésből lehajolva, egy kézzel oldható kötés után meg tudjuk kezdeni az oltást. Az optimális elhelyezése az első utas oldali ülés lábtér bal oldalán vízszintes helyzetben. Másodlagos megoldás lehet a csomagtartóba való beépítés, de ott vegyük figyelembe, hogy a csomagok elmozdítása nélkül hozzáférjünk. Az ilyen kisméretű palackok, csak a kezdődő tüzek elfojtására alkalmasak - tájékoztatta honlapunkat Cseresznyés Dániel tűzoltó főhadnagy a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.