Mindennapi pénzügyeink: a rossz pénzügyi döntés

facebook megosztás

A Hazánkban tapasztalható pozitív makrogazdasági kilátások mellett a családok nagy része továbbra is súlyos adóssággal küzd, amelynek okai között a kulturális eredetű okok is fellelhetőek. Kutatások igazolják, hogy a lakosság pénzügyi lehetősége és a valós pénzügyi döntései sokszor nem állnak összhangban. Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy a bevételeket hosszútávon meghaladó kiadások előbb-utóbb adósságspirálhoz vezetnek.

Hazánkban a pénzügyi tudatosság terén végzett kutatások sajnos elég szomorú képet festenek. Az OECD 2011-2012-es nemzetközi pénzügyi kultúra kutatása során megkérdezett magyar lakossági ügyfélkör 36%-a egyáltalán nem informálódott, mielőtt legutóbb igénybe vett pénzügyi termékét kiválasztotta volna, és mindössze 37%-uk vetette össze több szolgáltató termékpalettáját. Az emberek nagy többsége hajlamos arra, hogy nem néz szét a piacon mielőtt pénzügyi döntést hoz, például bank választásnál elmegy a legközelebbi bankba és ott nyit bankszámlát, ahelyett, hogy összehasonlítaná több bank kondícióit.

Milyen lehetséges következményei lehetnek egy rossz pénzügyi döntésnek? Egyrészt egy rosszul meghozott pénzügyi döntéssel könnyen elveszíthetjük az addig megkeresett vagyonunkat. Másrészt mindig számolni kell a váratlan kiadásokkal. Vegyünk példának egy rosszul megválasztott biztosítást, ami egy esetleges kár esemény során nem fizet, mert nem tartalmazza azt a típusú kárt, ami minket ért. Ekkor egy ilyen kiadás súlyos anyagi válságba is sodorhat minket.

Végül szembe kell néznünk azzal is, hogy bármikor történhet olyan váratlan esemény, aminek hatására megszűnik a megszokott havi bevételünk. Amennyiben ilyen esetben nincs kellő mértékű felhalmozott megtakarításunk, ez súlyos nehézségekhez vezethet.

Mi a célja a jövedelemnek és a munkabérnek, mi a különbség közöttük és hogyan lehet okosan felhasználni?

A foglalkoztatás természetes velejárója a munka ellenértéke, a munkáért kapott bér (jövedelem).

Jövedelem a munkavégzéshez kapcsolódóan pénzben fizetett vagy természetben nyújtott javadalmazások összessége, mely közvetlenül a munkavégzés ellentételezését jelenti.

Munkabér egyszerűen a munka ellenértéke; részletesebben a munkavállalónak munkaviszony alapján a munkáltatótól munkaszerződés szerint munkabérként jár, ebben a szerződésben határozzák meg a személyi alapbért (mely lehet órabér, havi bér, stb.), s milyen egyéb pótlékokat, fizetés kiegészítőket kaphat.

A munkabér legfontosabb funkciója tehát a gazdálkodási funkció, a munkabér a fedezet ahhoz, hogy a munkavállaló, illetve családja a szükségleteiket kielégítsék. Az anyagi helyzet stabilizálásának egyik fontos alapelve, hogy nem költünk többet, mint amennyit a jövedelmünk lehetővé tesz, ennek pedig a legegyszerűbb módja a családi költségvetés elkészítése. Ennek vezetésével nyilvánvalóvá tudjuk tenni melyek azok a kiadások, amelyek elhagyhatóak és ezáltal a pénzügyi egyensúly jobban megteremthetővé válik.

Varga Edit, felügyeleti vezető

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.