Már az első randin „lehúzott” 67 ezret a csaló nő a párját kereső férfitól
Nem sok jót ígér az a párkapcsolat, ahol már az első randin egy félhavi fizetést kölcsönkér tőlünk leendő partnerünk. Ezt most valószínűleg egy életre megtanulta az a szombathelyi férfi is, akit egy zalaegerszegi nő vert át közel 150 ezer forinttal, mindössze néhány nap leforgása alatt. A tanulságos büntetőügy részleteiről dr. Pirger Csabát, a Zala Megyei Főügyészség sajtószóvivőjét kérdeztük.
A H. monogramot viselő nőnek a 2016. és a 2017. években bejelentett munkahelye, munkából származó rendszeres legális jövedelme, forgalomképes vagyontárgya nem volt. Ilyen körülmények között figyelt fel a Szuperinfó című újságban a sértett társkereső hirdetésére, még a tavalyi esztendő novemberében. H. telefonon hívta fel a férfit, majd a nő és a sértett többször is beszéltek egymással, mielőtt az első személyes találkozóra sor került volna. A terhelt a férfivel történt beszélgetések során azt állította magáról, hogy egy nagy cég zalaegerszegi üzemében dolgozik. H. a telefonon történt beszélgetések során felismerte, hogy a férfitől, elsősorban naivitására figyelemmel pénzt lehetne kicsalni, ezért elhatározta, hogy különféle indokokkal pénzt fog kölcsönkérni tőle, részben ezzel finanszírozva saját, valamint családja megélhetését.
Az első találkozóra 2017. november 22. napján került sor egy zalaegerszegi cukrászdában. A csalásra készülő nő már a találkozót leegyeztető telefonbeszélgetés során jelezte, hogy majd pénzt szeretne kölcsönkérni a férfitól, aki ennek ellenére belement a randevúba. A személyes beszélgetés során a terhelt 42.000,-Ft-ot kért kölcsön a férfitől, azzal az indokkal, hogy a gyűrűjét kiválthassa a zálogházból. H. azt ígérte, hogy a pénzt néhány nap múlva visszafizeti a sértettnek. Ezt követően a páros elment egy ATM automatához, ahonnan a sértett pénzt vett magához, majd a következő útjuk a zálogházba vezetett, ahol a nő kiváltotta a gyűrűt. Az ékszer kiváltása után H. terhelt közölte a sértettel, hogy egy családi rendezvényt szervez, amihez szeretne lefoglalni egy éttermet, és erre figyelemmel további 25.000,-Ft-ot kért kölcsön a sértettől. A férfit azzal nyugtatta, hogy 2017. november 27. napján elmegy majd hozzá Szombathelyre, és a 42.000,-Ft-tal együtt ezt az összeget is visszafizeti. A férfi és a nő útja ismét az automatához vezetett, ahol H. „legombolta” a sértettől a 25 ezer forintot, aki ezt követően visszautazott Szombathelyre.
H. már másnap telefonált, és természetesen ismét pénzt kért: a mese úgy szólt, hogy örökölt, és az örökséget intéző ügyvédnek kell fizetnie 32.000,-Ft ügyvédi díjat. A terhelt újfent azt ígérte, hogy a pénzt a többivel együtt 2017. november 27. napján adja majd vissza. A sértett a telefonbeszélgetést követően egy szombathelyi bankfiókból elutalta a kért összeget a nőnek, aki a pénzt Zalaegerszegen fel is vette. H. a következő nap ismét telefont ragadott, most azzal az ürüggyel, hogy az ügyvédnek további pénzt kell fizetni és ehhez újabb 20.000,-Ft-ot kért kölcsön a sértettől. A nő azt ígérte, hogy ezt az összeget is 2017. november 27. napján fogja visszafizetni. A férfi még mindig hitt a nőnek, így ismét elutalta a kért pénzt Zalaegerszegre. A nő vérszemet kaphatott, mert még aznap újra telefonált, további kölcsönt kérve a sértettől, azonban a férfi a további kölcsönadástól már elzárkózott. Ezután H. elérhetetlenné vált a sértett számára, a telefonhívásait nem fogadta, és persze nem ment el a 2017. november 27. napjára tervezett találkozóra sem. Mindössze egy rövid szöveges üzenetet küldött a sértettnek, amiben a pénz visszafizetését 2017. december 20. napja után ígérte.
A férfi nem nyugodott bele a vele történtekbe, és 2017. december 11. napján csalás miatt tett feljelentést a Zalaegerszegi Rendőrkapitányságon, ahol a nyomozás meg is indult. A nyomozás során H. terhelt felvette a kapcsolatot a sértettel és 2018. január 27. napján, egy zalaegerszegi cukrászdában ismét találkozott vele. A találkozó során a terhelt aláírt egy megállapodást, melyben vállalta, hogy a kölcsönkapott pénzt (kiegészítve 5.000,-Ft-tal) részletekben visszafizeti és H. arra is rábeszélte a férfit, hogy a nyomozó hatóságtól kérje a nyomozás megszüntetését. Emellett, a beszélgetés során a nő további 25.000,-Ft-ot kért kölcsön a sértettől, aki a pénzt még ott, a cukrászdában át is adta a terheltnek.
Persze a megállapodásból nem lett semmi, a férfi az összes kölcsönadott pénzének – 144 ezer forintnak – búcsút inthetett. A nyomozás során fény derült arra, hogy H. terheltnek sosem állt szándékában a kölcsönkapott összegeket visszafizetni, a sértettel történt megismerkedésekor munkahelye nem volt, és nem létezett a kölcsönkérésekkor hivatkozott örökség sem. A terhelt célja kizárólag a férfi pénzének jogtalan megszerzése volt: a nő a kölcsönkérések során rendszeres haszonszerzésre törekedett, majd a sértettől kapott pénzt felélte. Mindezek miatt H. terheltet folytatólagosan elkövetett csalás vétségével vádolta meg a Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség.
Papp Attila