Vadászkürtölést tanítanak
Messze szállt a kürt hangja az újudvari vadászháztól. A Vadászati Kulturális Egyesület célja az ilyen és ehhez hasonló vadászati hagyományok ápolása, továbbadása. Ezért szervezték meg a vadászkürtösök oktatását is.
– A vadászat végén a terítéknél, amikor a vadnak megadjuk a tiszteletet akkor az illető vadfaj szignálját elfújják. Nagyon fontos szerepe van, és úgy gondoltuk, hogy profi tanárokkal, kürtösökkel segítjük a hivatásos vadászokat és a vadászokat megtanulni kürtölni – fogalmazott Polster Gabriella a Vadászati Kulturális Egyesület Dunántúli Régiójának alelnöke.
A vadászkürt olyan rézfúvós hangszer, amelyen nincsenek billentyűk, a hangja azonban lágyabb klasszikus társainál.
– Ezen a hangszeren öt hangot kell megszólaltani a játékosnak, de ebből az öt hangból, a német és osztrák hagyományoknak megfelelően, olyan többszólamú dallamot lehet megszólaltatni, amely nagyon szépen szól és ezt a tipikus vadászos jellegét adja – mondta el Tatár Csaba zenetanár.
A tanfolyamon hat hagyományápoló vesz részt. Dávid Szabolcs vadőr például a Nyírségből érkezett, ahol minden vadászaton felcsendül a kürt.
A hagyományok szerint általános és irányító jeleket, valamint a terítéken a vad szignálját szólaltatják meg vadászkürtön
– Minimális kürtös tapasztalatom volt, így annyira nekem már nem nehéz, ha teljesen nulláról kellene kezdenem, ahogy itt néhányaknak, úgy nagyon nehéz. Ugye a helyes szájtartás, a levegővel való játék, a kürt megszólaltatása, a kürt helyes tartása az már egy kicsit nehezebb – vélekedett Dávid Szabolcs a Báthori István Vadásztársaság vadőre Nyírbátorból.
A hagyományok szerint általános és irányító jeleket, valamint a terítéken a vad szignálját szólaltatják meg vadászkürtön.