Példamutató hősei voltak Nagykanizsának 1956-ban

facebook megosztás

Hatvannyolc évvel ezelőtt, 1956. november 5-én adta meg magát a nagykanizsai ellenállás a bevonuló szovjet csapatoknak és értek véget a forradalom és szabadságharc eseményei Kanizsán. A történészek szerint a városi elit helytállása kellett ahhoz, hogy a népfelkelés leverését követően ne érje szigorú megtorlás a harcokban résztvevő kanizsaiakat.

Az október 23-i eseményeket követően két nappal jutott el Nagykanizsára a népfelkelés híre, ahol több tüntetés is zajlott, amikor leverték a középületekről a vörös csillagot, valamint ledöntötték a szovjet katona szobrát a város főterén. Egy három életet követelő karhatalmi sortüzet követően alakult meg a Városi Nemzeti Bizottság, amelyet Lékai Gyula vezetett, valamint Orbán Nándor átvette a kanizsai nemzetőrség irányítását. November 4-én a szovjet csapatok bevonultak Magyarországra és egy nappal később Nagykanizsát is elérték.

– Az volt a belső vita, hogy ellenállást kell-e szervezni vagy sem. Végül arra jutottak, hogy nem szerveznek ellenállást. Volt többfajta kísérlet, hogy bombaszerű eszközöket gyártani vagy embereket kihívni és beásni magukat, például itt ebben a kereszteződésben. Paizs Ferenc – aki tanácselnökként a város akkori vezetője volt, leírja a könyvében, hogy itt rá kellett venni embereket arra, hogy adják le a fegyvereket, vigyék vissza a laktanyába. Ő tudta már, hogy napok óta özönlenek be az oroszok – telefonkapcsolata volt – és hogy az ellenállásnak nincsen reménye – mondta el Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója. 

Czupi Gyula évtizedek óta foglalkozik az ’56-os kanizsai eseményekkel. A városi könyvtár igazgatója szerint Paizs Ferencék helytállása példaként szolgálhat a jelenlegi generációnak is, mivel magatartásukkal százakat mentettek meg. Paizst és Lékait letartóztatták, ám a kanizsaiak nyomására néhány nap múlva szabadultak, végül a korabeli hatalom később ellehetetlenítette őket.

–  Lékai Gyula sem végezhette az ügyvédi munkáját és Paizs Ferenc sem. Az a szerencséje a városnak, hogy még a rendszerváltást ő megérte, még díszpolgárrá avatta a város és díjat nevezhetett el róla. Én még hallgathattam őt beszélni, egy igazi köztisztviselő volt, aki hosszú-hosszú időszak megtorlása után is nagyon mérsékelten és odaadással beszélt a városról – tette hozzá Czupi Gyula. 

A város nemzetőrparancsnokát Orbán Nándort, szintén utolérte a megtorlás, a katonatiszt hat évet töltött börtönben a nagykanizsai eseményekben játszott szerepe miatt. 

K.T.

(Borítókép: Kanizsa Médiaház - Szalai Szilveszter)
 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.